Man tror det næsten ikke, for de er så fine i sit udtryk, at man uvilkårligt kommer til at tro, at de er sarte – de fineste krystalglas i flere størrelser og faconer fra Frederik Bagger. De er overhovedet ikke sarte, for faktisk kan man roligt servere varme drikke i de smukke glas, som tåler temperaturer fra -25 grader til 180 grader.
Hos Frederik Bagger produceres alle krystalglas miljøvenligt, helt uden brug af bly.
Ved traditionel produktion af krystalglas tilføjes bly til glasmassen, som er med til at give den klassiske klarhed i glasset. Problemet med bly er at det forurener grundvandet og jorden. Indtagelse af store mængder bly, gennem mad og drikkevand, har dokumenteret skadelig effekt på kroppen.
Derfor arbejder man med crystaline glasmasse hos Frederik Bagger. Crystaline er ikke bare en glasmasse uden skadelige tilsætningsstoffer, der bibeholder den ikoniske flotte klarhed. Glassene tåler også fint at komme en tur i opvaskemaskinen, og der er hele 10-års garanti imod glaspest. De smukke glas findes i flere smukke farver, og du kan se dem alle sammen på Frederikbagger.dk.
Crispy Waterfall Kanden er lavet i smukt slebet klart krystalglas med et glat og lysreflekterende design, der fremhæver indholdet. Et praktisk element til din samling, der både kan bruges til cocktails, læskende drikke eller som vase til den enkle buket. Crispy Highball Copal, brun Med det betagende Crispy Highball krystalglas er man sikker på at få et smukt bord. Med sit elegante og sofistikerede udtryk kan man nemt nyde enhver slags drik om det er et glas iskoldt vand eller en smuk drink til festen. Crispy Aqua Copal, brun Luksuriøse og miljøvenlige Crispy Aqua er små, stilistisk smukke krystalglas til vand, kaffe eller drinks. Glassets størrelse og form giver en komfortabel oplevelse, og gør det nemt at inkorporere i borddækningen. Crispy Lowball Copal, brun Ideelle, miljøvenlige krystalglas til enhver begivenhed, om det er på morgenbordet til skyr, som vandglasset til frokosten eller som det luksuriøse drinksglas til festen.