Reklame/ Vi har testet skridsikkert kravlekit, der skåner babys knæ og fødder, og samtidigt hjælper baby med at komme sikkert frem hen over gulvet, uden at glide.
Når baby viser tegn på at ville frem i verden, er det vigtigt at vi hjælper dem bedst muligt, så de kan komme frem og udforske verden på en sikker og komfortabel måde. Når baby kravler på et glat gulv, på fliser eller på et gulvtæppe, er det hårdt for de små knæ og oversiden af fødderne. Det har danske GoBabyGo valgt at hjælpe os med. De har nemlig designet fine strømper, leggings, knæbeskyttere og strømpebukser med specialdesignede gummidutter på knæene og både under og over fødderne, der gør det nemmere for barnet at bevæge sig rundt. Serien har vundet “Bedst i Test” for den høje kvalitet og smarte funktionalitet og alle produkterne er OEKO-TEX® standard 100 certificeret og produceret med de bedste materialer.


Det fine kravlekit har vi sendt ud til et par familier med babyer, der er i gang med at lære at kravle. Her kan du læse mere om deres oplevelser:
Skridsikre dutter der bare virker
– Der er fuld fart på, når min lille Lauge på bare 10 mdr. kravler i de strømpebukser. Han står virkelig fast og kan koncentrere sig om koordineringen af bevægelserne fremfor at skulle smutte rundt, fortæller Camilla Sørensen. Vi er helt vilde med alle de skridsikre produkter, både strømper, leggings, strømpebukser og knæbeskyttere fra GoBabyGo. Det er enormt støttende for den motoriske udvikling hos Lauge som kravler rundt omkring, han kan med de skridsikre dupper, nemt rejse sig og stå fast på vores flisegulv i huset, og også på vores glatte trægulv. Det er så dejligt. Knæbeskytterne er geniale, fordi de beskytter de små knæ, som virkelig er udsat for noget slid her i sådan en kravleperiode. Vi har brugt dem på terrassen her i sommer også, da den både er varm og er lavet af træ, så det er ikke uden risiko for små splinter. Der er de her knæbeskyttere geniale, samtidig med at de også er skridsikre.
– Vi fik tilsendt et par kravlestrømpebukser, et par kravleleggings, knæbeskyttere, et par skridsikre strømper i bambus og et par i tyk bomuld, som nærmest er et alternativ til hjemmesko. Derudover har de været så søde at sende os den lækreste body med lange ærmer fra deres tøjkollektion “Earth”. En serie af 100 % kemikaliefrie produkter, da tøjet er farvet med planter og udelukkende er produceret i det bedste økologiske bomuld – det kan mærkes – og det kan vi godt li. Især fordi vi gerne vil passe på vores miljø, men også fordi vi har allergi herhjemme og gerne vil undgå irritation fra tøj. Det er jo bare så lækre produkter at få i hånden. Man kan mærke det med det samme. Det er dejlige elastiske strømper, leggings og strømpebukser. Jeg elsker når tøjet sidder godt, og man kan mærke man har fat i et godt produkt. Jeg synes simpelthen bare de her produkter er så pæne, til det neutrale tøj, og de fås i mange farver, så der er noget for enhver smag.


Stadig pæne efter mange ture i vaskemaskinen
– GoBabyGo produkterne er først og fremmest i virkelig lækker kvalitet. Deres bambussokker er nogle af de bedste strømper jeg har haft, de er svære for vores lille Wendy på 7 måneder at tage af, og det er hun ellers mester i, fortæller Cecilie Sørensen. De skridsikre dutter fungerer rigtig godt, især på strømperne, som nu er uundværlige på vores glatte trægulve, ligesom vi er rigtigt glade for knæbeskytterne, som man kan sætte præcis der, hvor de skal hjælpe med at stå fast. Jeg synes helt klart, at det er noget, alle med glatte gulve burde eje, da de rent faktisk hjælper. Og så er det altså bare virkelig lækkert, at materialerne er i orden, og er virkeligt bløde og holdbare. Nu har vi brugt vores strømper og knæbeskyttere meget, og man kan ikke se det har været vasket.
Knæbeskyttere der både beskytter og understøtter motorikken
– Vi har nu testet de forskellige produkter fra GoBabyGo og hvor er vi bare glade for dem. Når man bor i et hus med glatte gulve, som vi gør, er de her produkter helt perfekte, til når den lille skal lære at kravle. Da vores søn Lauge på 7 måneder havde fået knæbeskytterne på, gik der ikke længe, før han kom op på alle fire. Så der er ingen tvivl om, at de virkeligt går ind og understøtter, så han ikke bare glider rundt. Samtidig er designet bare superlækkert, i god kvalitet og i flere flotte farver. Det er helt klart en anbefaling værdig her fra os, fortæller Kathrine Warming.
God pasform
Så fik vi testet kravlekittet og vi er ret så begejstrede. Sigrid på 8 måneder, kravler rigtigt meget og er godt i gang med at lære at gå. Der er især strømpebukserne fantastiske, fordi de bare bliver på og sidder godt. Sigrid er i forvejen ret varm, og med produkterne fra GoBabyGo, bliver hun bare ikke lige så hurtigt for varm, som hun plejer med andre tykkere sokker og strømpebukser. Vi er meget tilfredse, slutter Mette Isaksen.


Om kravlekittet
Kravlekittet er en god investering for forældre, der ønsker at støtte deres barns motoriske udvikling på en sikker og komfortabel måde. Med skridsikre dutter der giver ekstra beskyttelse, på strømperne der er fleksible og elastiske, bliver det lettere for barnet at lære at kravle og styrke motorikken.

Du kan læse meget mere om kravlekittet på www.gobabygo.dk