Vi har testet solbeskyttelse til hele familien…

Reklame/ Vi har tidligere testet solbeskyttelse med et par familier, læs med her og hør hvad de synes…

Vi elsker solen, og de mange skønne skønne solskinstimer, og da godt vejr, jo er lig med masser af udendørs aktiviteter, følger risikoen for skadelige UV-stråler desværre også med. Derfor er det vigtigt at beskytte hele familiens hud. Vi har i samarbejde med et par familier fået lov at afprøve et udvalg fra Riemann P20.

Langvarig beskyttelse og god til sensitiv hud

En af de største fordele ved solbeskyttelsesserien Riemann P20 , er dens holdbarhed. En enkelt påføring giver op til 10 timers beskyttelse, hvilket betyder, at du ikke behøver at bekymre dig om at påføre solcremen gentagne gange i løbet af dagen. Riemann P20 er vandfast i op til 3 timer, så dine børn kan lege i vandet uden at du skal bekymre dig om deres solbeskyttelse. Det gør også serien perfekt til aktive familier, der bl.a. elsker vandaktiviteter. Solcremerne i serien fås i forskellige solfaktorer, hvilket giver fleksibilitet til at vælge lige præcis den beskyttelse, der passer bedst til din families behov.

Danskproduceret i mange varianter

Riemann P20 solserien er danskproduceret og helt uden parfume, farvestoffer og kunstige konserveringsmidler. Den giver en effektiv og langvarig solbeskyttelse, og er designet til at beskytte både voksne og børn mod solens skadelige UVA- og UVB-stråler, hvilket hjælper med at forebygge solskoldning og langtidsskader som hudkræft.

Her kan du læse lidt om hvad familierne har oplevet:

Bringer minder fra barndommen

– Vi har været så heldige at teste Riemann P20 solcreme, og det bragte minder frem fra min barndom, da vi også brugte samme mærke som børn, fortæller Maiken Trier Kold Svensson. Vi har været så glade for at teste dem, da de er meget nemme at smøre ud og trænger hurtigt ind. De dage hvor solen har været fremme fra morgen til aften, og ungerne har været i poolen eller ved stranden hele dagen, der har det holdt så godt. Vi har faktisk nogle gange kun fået smurt om formiddagen, og ingen af os har fået hverken rød eller forbrændt hud, trods sol og vand hele dagen. Når vi har været hjemme, har vi smurt drengene ind over hele kroppen, og selvom de ikke plejer at være glade for at få solcreme på, så er de faktisk glade for de her, de har nemlig selv kunnet smøre det ind uden at være hvide over det hele bagefter. Når vi har været ved vandet, har vi haft de dejlige sprays med, som ikke klistrer og som trænger hurtigt ind i huden, så drengene har kunnet hoppe i vandet kort tid efter påsmøringen.

– Vi vil helt klart fortsætte med at bruge Riemann P20 solcremerne, da de virker perfekt til os. Vi føler, at både os voksne og vores børn, er godt beskyttede i solen. Vi har faktisk tidligere, haft nogle oplevelser med andre solcremer, hvor drengene er blevet meget røde, trods gentagne indsmøringer, så det er en ren fornøjelse at bruge en solcreme, hvor man er sikker på man er godt beskyttet. Og som en af mine følgere på Instagram skrev, så er det også det mærke de bruger på Robinson ekspeditionen. Så det er vel et fantastisk kvalitetsstempel, der er de jo udsat for stærk sol konstant.  Så 5 stjerner herfra og en livslang forbruger.

Den er upåklagelig til vores aktive liv

– Jeg har sammen med min familie, testet Riemann P20 solcreme-serien. Det har været en rigtig god oplevelse på alle måder. Serien er kåret som bedst i test – og det forstår jeg ærlig talt godt, fortæller Malene Mygind-Elmann. Man kunne måske mene, at den ligger i dyre ende, men der må jeg så sige, at jeg til gengæld ikke kommer til at skulle købe en solcreme igen i lang tid, og det er en kæmpe fordel for en stor familie som vores, at den har passet perfekt til vores forskellige behov og aktiviteter. Normalt bruger vi store mængder, og skal købe flere solcremer gennem sommeren fordi det skal påføres mange gange om dagen på seks personer, men ikke her, den holder jo længe.

– Jeg har brugt Riemann P20 SPF 50+ sensitiv og er meget tilfreds. Min hud har elsket den, og jeg er ikke blevet rød, fået irritation eller bumser. Den absorberes lynhurtigt og føles ikke fedtet på huden, faktisk er den utroligt lækker i sin konsistens. Min mand og flere af ungerne har brugt Riemann P20 SPF 30. Den er upåklagelig til vores aktive liv, hvor vi kommer i både vand og mudder og sveder en hel del. Ungerne dyrker både svømning, fodbold, ridning, volley og alle løber OCR. De elsker, at den er så nem og rar at påføre, så selv de yngste, kan selv påføre solcremen. Vores yngste pige har sart hud og bliver altid rød, når hun er i skole. Efter hun har brugt Riemann P20 Kids SPF 50, så er der ingen problemer overhovedet. Den er specielt udviklet til børns følsomme hud og har beskyttet hendes hud meget effektivt, selv da hun var på rideskole i en hel uge.

– Selvom Riemann P20-serien er dyrere end mange andre solcremer, så synes jeg, at vi har fået fuld valuta for pengene. Kvaliteten, holdbarheden og beskyttelsen er virkelig i top. Bare det, at vi ikke behøver at genpåføre solcreme konstant, gør alt meget nemmere. Jeg kan trygt sende børnene ud ad døren og vide, at de er godt beskyttede hele dagen i skolen eller til sport. Alt i alt har Riemann P20 solcreme-serien været en rigtig god oplevelse for vores familie. Den dækker alle vores behov fra høj beskyttelse til vandfasthed og hudvenlighed. Den kan varmt anbefales til alle, der går op i kvalitet og rigtig god, lækker solbeskyttelse.

Nemme i brug og holder hvad de lover

– Vi er meget begejstrede for solcremerne, og det skal siges, at vi kendte mærket og et par af varianterne i forvejen. Men vi er nu blevet endnu mere fan og er blevet husket på, hvorfor lige præcis Riemann P20 serien gør det nemmere i solen – specielt med drenge som vores, siger Anne Kudsk Viberg. Selv i faktor 50, er cremen blød i konsistensen og er enormt nem at smøre ud, og så trænger den lynhurtigt ind. Det har vi ikke oplevet med andre 50+ solcremer, de plejer at være mere “tunge”. Udgaven på spray er endnu nemmere, den minder næsten om en olie, så den er nem at have med på farten til en opfriskning efter turen i poolen.

– Vi har testet solprodukterne i Italien ved poolen, og de holder hvad de lover i forhold til at skulle beskytte i op til 10 timer mod solen. Det er altså sejt, særligt i den stærke sol i Toscana.

Det er som om, at huden bliver blødere og føles sundere

Sikke en fantastisk solcreme til både børn og voksne, siger Sarah Norman Lindbæk Christensen. Vi har testet solcremen, og har opdaget hvor nem den er at smøre ud på huden. Den føles superbehagelig uden at virke fedtet. Det er som om, at huden bliver blødere og føles sundere, når vi har solcremen på, og derfor er børnene også meget glade for at hjælpe med at smøre kroppen ind.

– Når vejret byder på sol og udendørsleg, er det vigtigt for mig at beskytte mine drenge mod UV-strålerne fra solen. Her synes jeg at det er dejligt, at solcremen til børn er med en solfaktor 50+, da det betyder meget for mig, at især børnene er godt dækket ind når vi boltrer os i leg udenfor.

Riemann P20 findes i flere varianter, og her er et udpluk:

Den originale

Riemann P20 Original indeholder den unikke Triple Protection Technology, der giver op til 10 timers beskyttelse og høj vandfasthed. Den er dermatologisk testet, parfume fri og vegansk, og fås i Spf 20, 30 og 50+. Til ansigtet fås den i Spf 30, med den samme høje solbeskyttelse, og så er den blevet økologisk forbedret, så den kun indeholder ingredienser, der ikke er kendt for at være skadelige for koralrevene og havmiljøet, og er blevet EcoSun Pass-godkendt, som betyder at den påvirker vores miljø mindst muligt. Den nye formulering er også AllergyCertified – hvilket minimerer risikoen for at udvikle allergi.

Til børn

Riemann P20 Kids 50+ er udviklet specielt til børns solfølsomme hud. Den er parfume fri, dermatologisk testet, AllergyCertified og vegansk. Den er EcoSun Pass-godkendt, vandfast og beskytter børnenes sarte hud i op til 10 timer.

Til sensitiv hud

Riemann P20 Sensitive er en serie der er særligt udviklet til sensitiv hud og er EcoSun Pass® godkendt. Serien er dermatologisk testet på følsom hud, og er parfume fri, AllergyCertified og vegansk. I serien fås solcremer i faktor 50 + og 30.

Til ansigtet

Sensitive face SPF 50+ med den nye Riemann P20-formulering, beskytter din sensitive ansigtshud mod for tidlig aldring, rynker og pigmentering fra solens skadelige stråler. Den indeholder antioxidanter, Vitamin C og E og har en fugtgivende effekt i 24 timer.

Du kan se meget mere om det store udvalg på www.p20.dk

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *